Predstavljanje udruge „Socijaldemokrati“

Udruga „Socijaldemokrati“ predstavila je svoju platformu djelovanja, te političke i društvene ciljeve u Nezavisnom sindikatu znanosti i visokog obrazovanja. Socijaldemokrati su progresivna platforma, koja uključuje i okuplja društveno angažirane pojedince i udruge, forum za kreiranje i razmjenu ideja, mišljenja i stavova, pokretač političkih promjena, organizator političkih i društvenih akcija, promicatelj vrijednosti socijalne demokracije u hrvatskom društvu s ciljem podizanje kvalitete života i osobnog standarda svih građana, zaštite prirode i kulturne baštine, izgradnje naprednog društva i jačanje društvenog povjerenja, te države kao efikasne, održive, pouzdane i pravedne organizacije institucija.

Uz članove udruge Socijaldemokrati, predstavljanju udruge prisustvovali su Željka Antunović, Ivo Josipović, Zlatko Komadina, Mirela Holy, Gvozden Flego, Franjo Habulin, Vilim Ribić, Erden Radončić, Vlado Šola, Nenad Volarević, Damir Bajs.

Ne želimo nametati našu ideologiju društvu kao jedinu i jedino ispravnu, želimo je afirmirati kroz dijalog s drugima u potrazi za toliko nam potrebnom zajedničkom vizijom budućnosti, koja Hrvatskoj nedostaje već 30 godina. Hrvatskoj treba svojevrsni „nacionalni okrugli stol o budućnosti“, o usuglašenim ciljevima i stvarnim interesima građana naše zemlje. Nisu nam dovoljni samo politički programi pojedinih stranaka koje će se izmjenjivati na vlasti i mijenjati generalni smjer ove zemlje nakon svakih izbora. Uvjereni da vrijednosti socijaldemokracije kao što su sloboda , pravednost, jednakost i solidarnost koje već više od dva stoljeća inspiriraju i potiču slobodoumne i progresivne ljude i koje su već postale najviši civilizacijski temelj i dalje svojom snagom općeljudske emancipacije, mogu biti pokretači toliko važnih promjena, pozivamo naše sugrađane da zajedno idemo u susret društvu u kakvom želimo živjeti i u kojemu ćemo se osjećati dobro. Ono što nudimo osnivanjem ove platforme, a uskoro i političke stranke, primarno su naše vrijednosti kao ishodišta našeg društvenog i političkog djelovanja. Te su naše vrijednosti svakodnevno ugrožene novim oblicima pritisaka  koji su prijetnja temeljima egzistencije i dostojanstva ljudi“ istaknuo je predsjednik udruge „Socijaldemokrati“ i potpredsjednik Hrvatskog sabora Davorko Vidović. 

Klub Socijaldemokrati u Hrvatskom saboru najbrojniji je oporbeni klub,  okuplja 18 zastupnica i zastupnika povezanih na ideji promišljanja hrvatskog društva kao modernog, slobodnog, uključivog i prije svega demokratskog. „Jedinstveni u stavu da moramo stvoriti uvjete za novi obrazac politike i političkog djelovanja formirali smo udrugu, na putu prema stranci. Formiranjem udruge, kao platforme dijaloga, u središte našeg političkog djelovanja stavljamo građene, ali ne kao objekte o kojima raspravljamo, već kao punopravne subjekte  s kojima raspravljamo, s kojima otvaramo teme, a zatim, u suradnji sa stručnom javnosti, gradimo politike pretočene u  zakonska rješenja i inicijative u Hrvatskom saboru. Time hrvatskom  parlamentu vraćamo mogućnost da ponovo postane mjesto stručnih, a ne samo političkih rasprava, da bude ishodište građanskih misli i ideja, a mi, zastupnici, ono što moramo biti i što je smisao parlamentarne demokracije – direktni nositelji ideja i  inicijativa građana!“ ističe Ivana Posavec Krivec, predsjednica Kluba zastupnika Socijaldemokrati u Hrvatskom saboru i potpredsjednica udruge Socijaldemokrati.

Saborski zastupnik Kluba zastupnika Socijaldemokrati i potpredsjednik udruge „Socijaldemokrati“ Domagoj Hajduković upozorava kako „nažalost u našem društvu ima obespravljenih, poniženih, isključivih, jednakih i jednakijih – a dok to postoji, dok postoje radnici koji ne dobivaju plaću, dok postoje nacionalne i seksualne manjine koje nemaju pristup svojim pravima, dok postoje ljudi koji žive na rubu ili ispod ruba siromaštva – socijaldemokrati su ne samo potrebni, nego su nužni. Prava svih su ugrožena onoga trena kada pojedinac ne može pristupiti svojim pravima. Ljudska prava moraju biti fokus, čovjek mora biti mjerilo rada i čovjek mora biti cilj. Sanjamo Hrvatsku u kojoj čovjek može živjeti od svoga rada, Hrvatsku u kojoj su svi jednaki pred zakonom i imaju jednaka prava. Djelovanje je ono što nam treba!

Udruga Socijaldemokrata vidi svoje djelovanje kroz platformu koja će okupljati širok spektar stručnjaka, ljudi sa iskustvom u upravljanju institucijama, ustanovama, lokalnim i regionalnim upravama i samoupravama, udrugama civilnog društva, ljudima iskusnim u političkom i društvenom radu – objasnila je saborska zastupnica Kluba zastupnika Socijaldemokrati, načelnica Viškova i potpredsjednica udruge „Socijaldemokrati“ Sanja Udović: „Udruga će se kroz svoj rad između ostalog usmjeriti na kreiranje programa socijalnog investiranja i reprogramiranja socijalne države. To podrazumijeva kreiranje konkretnih socijalnih politika kojima će se dati odgovor kako se nositi sa novim socijalnim rizicima u trenucima ekonomske i društvene krize u kojoj se Hrvatska nalazi.“

„U životu i u politici možeš raditi kompromis s planovima, ljudima, dinamikom realizacije planova, no nikad ne smiješ raditi kompromis s vrijednostima. To je jedina garancija da možeš odgovorno i s osjećajem pravde voditi društvo. Jer na kraju dana važno je prvo biti čovjek, a tek onda političar. I to je naš cilj, mijenjati hrvatsku politiku. Mi politiku ne doživljavamo kroz populističke parole i estradizaciju, već kroz konkretna rješenja za stvarne probleme ljudi. Bit ćemo glas ljudi, prisutni na teritoriju cijele naše zemlje, u svim županijama. Da bi pokrenuli Hrvatsku moramo iskorijeniti korupciju i vratiti povjerenje u institucije naše zemlje, pogotovo u Hrvatski sabor koji opet treba postati centar političkog odlučivanja, a ne kao dosad servis vladinih dizača ruku. Hrvatska treba postati predvodnik tehnološkog razvoja, koja se razvija u suglasju sa svojim okolišem, koja iskorištava svoje potencijale, vode, šume, sunce, more, ali najvažnije, u kojoj smo „Svoji na svome“, poštujemo druge, ali zemlju ne isporučujemo stranim interesima“ – kaže saborski zastupnik Kluba zastupnika i potpredsjednik udruge „Socijaldemokrati“ Davor Bernardić: „I zato smo danas ovdje spremni napraviti novi iskorak i realizirati naš cilj: moderna Hrvatska, bolja za sve njene građane.

Nema postova za prikaz