Pod sloganom „Premostimo razlike: podrška dojenju za sve“ u središnjem bjelovarskom parku danas je obilježen Međunarodni tjedan dojenja u organizaciji udruge „Za zdravo i sretno djetinjstvo“ i Koordinacijskog odbora projekta „Bjelovarsko-bilogorska županija prijatelj dojenja“.
Pridružio se i župan Marko Marušić te poručio: „Drago mi je da je Bjelovarsko-bilogorska županija primjer dobre prakse kad je riječ o promoviranju i naglašavanju važnosti dojenja i zato čestitam dr. Mariji Čatipović i svima koji već dugi niz godina rade i promiču dojenje. Svi znamo koliko je to važno pogotovo u današnje vrijeme kada su mnoge majke zbog zaposlenosti sve manje prisutne sa svojom djecom. Podsjetit ću da smo povećali naknade za novorođenčad što je i bilo jedno od naših predizbornih obećanja, ali na tome sigurno nećemo stati.“
Udruga „Za zdravo i sretno djetinjstvo“ krajem završava projekt „Djeca su smisao i budućnost života“ i pomaže Društvu žena Garešnički Brestovac u provođenju projekta „Podrška sadašnjim i budućim roditeljima u ruralnoj sredini“, što se uklapa u ovogodišnji slogan „Premostimo razlike: podrška dojenju za sve“, poručila je predsjednica udruge dr. Čatipović te dodala da zaštita majčinstva poboljšava zdravlje žena i djece, a dojenje je lakše kada svi stanu u podršku majkama.
Bila je to prilika za promociju dojenja koje je važno za majku i dijete iz zdravstvenih i emotivnih razloga. Dojena djeca rjeđe obolijevaju od bolesti gastrointestinalnog sustava, od prehlada i respiratornih bolesti poput upale pluća, uključujući bolesti uzrokovane respiratornim sincicijskim virusom (RSV), rjeđe obolijevaju od hripavca. Kod njih su rjeđe upale uha, posebno one teške koje oštećuju sluh, a rjeđe obolijevaju i od bakterijskog meningitisa
Dobrobiti dojenja za majku su manji rizik pojave raka dojke, jajnika, endometrioze, reumatoidnog artritisa, lupusa, rjeđa osteoporoza u kasnijoj životnoj dobi, manje obolijevanja od dijabetesa i hipertenzije i ostalih kardiovaskularnih bolesti. Mnoge žene ne doje onoliko dugo koliko bi željele. Kako bi postigli željene stope dojenja potrebni su educirani zdravstveni djelatnici koji pružaju savjetovanje o dojenju tijekom trudnoće, porođaja i sljedeće dvije godine, plaćeno slobodno vrijeme za dojenje ili izdajanje majčinog mlijeka nakon povratka na posao. Majkama je potrebno osigurati rodiljni dopust (prvih 6 mjeseci djetetova života) i roditeljski dopust (drugih 6 mjeseci djetetovog života). Potrebno je ulagati u programe potpore dojenja i pomoći partnerima i obiteljima da daju veću podršku i poticaj majkama da doje. (U jednom provedenom ispitivanju na području naše županije samo 30% ispitanika je koristilo programe podrške roditeljstvu.) Nužno je povećati zaštitu od marketinga nadomjestaka za majčino mlijeko koji narušava povjerenje u dojenje, navodi se u priopćenju.