U Mađarskoj, prema procjenama, živi oko 50.000 Hrvata. Materinski jezik i kulturu čuvaju i njeguju kroz aktivnosti različitih udruga, pa je tako glumačka družina prije koju godinu gostovala i na Danima hrvatskog pučkog teatra u Hercegovcu. Imaju knjižnice, klubove, kulturno-umjetnička društva, a jezik, tradiciju i kulturu svojih predaka čuvaju i u vrtićima i školama. Jedna od nekoliko dvojezičnih škola je u Koljnofu, odakle su ovih dana uputili poziv da im se jave oni koji žele doći živjeti i raditi u toj sredini te pomoći u njihovu nastojanju da očuvaju hrvatsku riječ na području Hrvatske samouprave Koljnof u Mađarskoj. U izvornom pismu i u cijelosti prenosimo poziv, na kraju kojeg je vidljivo gdje zainteresirani mogu naći više detalja:
“Poštovani slušatelji radija Garešnice,
dragi Hrvati i Hrvatice u staroj našoj domovini!
Zovem se Marijana Pajrić, predsjednica sam Hrvatske Samouprave Koljnofa. Javljam se iz Mađarskog dijela Gradišća, iz Koljnofa – još hrvatskoga sela u srcu Gradišća – uz grad Šopron i sat vremena udaljenog od Beča.
Molim Vas da širite vijest da tražimo nastavnika/ nastavnicu, učitelja/ učiteljicu hrvatskoga jezika – da nam pomogne u očuvanju ostaloga, ili možda u izgradnji novoga. Prošle godine smo slavili 490 obljetnicu doseljenja hrvata u ove krajeve – ali u zadnjih 50 godina je asimilacija drastično smanjila broj hrvatsko govorećeg stanovništva. Zato nam treba snage i pomoć iz stare nam domovine – da se ne izgubi što je ostalo, da za 10 godina proslavimo 500 obljetnicu pa da nastavimo dalje.
Imamo vrtić i osnovnu školu – djeca uče hrvatski – ali sve više kao strani jezik. Imamo tamburaše, plesače – pokušamo sve da ostanemo još i za budućnost. Neki su dolazili iz Hrvatske – ali nisu izdržali dugo – jer je tu potrebna izdržljivost i čvrsta volja i odanost prema svemu što je hrvatsko.
Tko dolazi, mora biti motiviran i voljan ne samo za plaću raditi – naravno to nije dobrovoljna akcija – kandidat će imat plaću i smještaj – ali ovde treba i neumornog entuzijazma i istraživačkog duha i kreativnosti da se upozna duh ovog mjesta i da vidi smisao ove borbe za očuvanje hrvatske kulture. Prednost je da zna svirati na tamburi ili zna plesati narodne plesove ili je barem zainteresiran/ zainteresirana za to – jer će i to biti uzrok i prilika da se druži s nama u slobodnom vremenu. Prednost je, ali nije uvjet, da ima nekoliko godina stručnog iskustva rada u osnovnoj školi.
Ako je netko zainteresiran, možete se informirati preko web stranice – www.koljnof.hu
ili neka pošalje svoju prijavu i životopis na email:
hrvatska.samouprava.koljnof@gmail.com
Čekamo i nadamo se – jer još čuvamo ča je naše! Hvala!”