Mjesec hrvatske knjige traje od 15. listopada do 15. studenog, a ovogodišnji moto je Pričaj mi... U ovoj se godini obilježavaju i dvije značajne književne obljetnice – 150 godina od rođenja hrvatske književnice za djecu Ivane Brlić-Mažuranić te 500. obljetnica smrti oca hrvatske književnosti Marka Marulića. U program obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige uključena je i garešnička Hrvatska knjižnica i čitaonica “Đuro Sudeta”. O aktivnostima garešničke knjižnice saznajemo od ravnateljice Maje Dizdarević.
“Mjesec je posvećen pripovijedanju. Već provodimo program “Stvarajmo zajedno – Kad u knjižnici priče rastu”, pa prilikom posjeta malih i velikih stvaramo priče”, kaže ravnateljica i naglašava da ove godine žele smijeh i humor.
Od početka jeseni imali su dosta grupnih posjeta. Trenutno je postavljena izložba autora Tomislava Čaise o zavičaju. Tim povodom i dalje u najavi imaju posjete, a tema će biti pripovijedanje o zavičaju jer svaka postavljena slika priča svoju priču. “Sposobnost pripovijedanja nekako se izgubila”, kaže Dizdarević, pa u skladu s tim radi i knjižnica i najavljuje za početak godine tiskanje zbirke garešničkih priča i legendi. Dodaje da su početkom školske godine upisali sve prvašiće u knjižnicu, a besplatan upis za sve nove korisnike traje do 15. studenog.
Za mlade i odrasle pripremaju radionicu “Vez za zez” u studenom kao i promociju zbirke Gareščanke Suzane Ružman “Mrvice ludosti, kapljice melema”. U suradnji sa SŠ “August Šenoa” pripremaju izložbu naziva “Sudeta, grafika i black-out poezija”. Osim što će stvarati blackout poeziju, najavljuju i jutra poezije te od sljedeće godine online priče za dobar dan i za lak san.
28. listopada, održat će Natjecanje u čitanju naglas na gradskoj razini gdje će ugostiti učenike osnovnih škola u dvije kategorije.
U studenom će se moći razgledati i Zlatna biblija u vlasništvu Knjižnice, a pripremaju i dvije radionice. I podružnica Knjižnice u Hercegovcu ima aktivnosti, nastavlja ravnateljica, i to književni susret Vlaste Golub za mlade, 5. studenog te predstavljanje knjige “Paulinine mačke”.
Prosinac će, kako kaže, biti u znaku Božića.
I za kraj šalje poruku svima: “Mi potičemo čitanje jer zbog onih koji čitaju, mi smo tu! Razvijajmo naviku čitanja i sposobnost slušanja!”