Tehnologija, znanost, kreativnost, inovativnost i poduzetnost temelji su Maker Faire Rome -The European Edition, koji je održan i ove godine u Rimu u Italiji, od 24. do 27. listopada. Sve prikazano bilo je na jednostavnoj, razumljivoj razini posjetiteljima, povezujući tvrtke, akademsku zajednicu, pa tako i škole, učitelje, učenike i sve ljubitelje znanosti. I Garešnica koja polako, ali sigurno, gradi prepoznatljivost Infinity festivala u hrvatskoj delegaciji je imala predstavnika, Margaretu Miloš, čije dojmove prenosimo.
Ovogodišnji Maker Faire u Rimu ponudio je vrlo širok spektar sadržaja; bio je tu niz edukativnih radionica za djecu, različitih inkluzivnih igara i pomagala za djecu i osobe s teškoćama. Posjetitelji su mogli vidjeti više kreativnih i ekološki prihvatljivih inovacija u umjetnosti i suvremenim tehnologijama do nevjerojatnih rješenja koja, u različitim sferama, praktično i pametno odgovaraju na probleme i izazove današnjice – od proizvodnje hrane, odjeće, ekologije, do programiranja, robotike i najnovijih tehnoloških rješenja svih vrsta i oblika. Na jednom mjestu okuplja i prikazuje najnovije tehnologije i najbolje STEM proizvode.
Od zaista impresivnog broja izlagača posebno su privlačili pozornost projekti METAZOOM, Renewable Rhythms, Ohoskinove kožne torbe napravljene od naranči sa Sicilije i reciklirane plastike, ekološki Bi-rex papir napravljen od kućnog bio otpada, IED – Istituto Europeo di design čije su inkluzivne igračke doista bile vrhunac prvog dana posjeta sajmu. Tu su još bili projekt TESSELLIS, Academia Italiana del arte s Not just waste projektom, E-PISTEME SPACE sa svojim E- Tellurionom interaktivnim astronomskim kompletom za izradu dinamičkog sustava Sunca, Zemlje i Mjeseca, CUB3S-ova igra AND OR NOT, Kandinskij…
Osobito su bile dojmljive i praktične radionice i edukativne aktivnosti za djecu, gdje su mladi posjetitelji mogli graditi vlastite tehnološke projekte, istraživati virtualnu stvarnost i svjedočiti futurističkom dizajnu na djelu. Članovi naše delegacije razgovarali su s izlagačima o njihovim projektima i mogućnostima suradnje.
Bila je to i izvrsna prilika za informiranje te razmjenu mišljenja o inicijativi Stvaranja lokalnih ekosustava za STEM kao pokretača društva, koju Fablab (https://www.fablab.hr/o-udruzi/ ) promovira u sklopu Sustavne tematske podrške te u nju uključuje zajednice širom Hrvatske, a u kojoj se Garešnica sa svojim Garešnica Infinity Festivalom pokazala kao dobar primjer iz prakse, što je potvrđeno na ovogodišnjoj Međunarodnoj konferenciji Znanost spaja ljude. Ovaj posjet je još dodatno proširio suradnju među dionicima koji se bave ovom tematikom. Ostaje nadati se da će ovaj odlazak u Rim u narednim godinama rezultirati uspostavom međunarodne suradnje na Garešnica Infinity Festivalu putem koje bi se netko od izlagača predstavio s nekom svojom edukativnom i interaktivnom radionicom ili projektom za djecu.
Osim toga, iznimna vrijednost Maker Fairea u Rimu, po čemu se razlikuje od ostalih u svijetu, leži u činjenici da nije usmjeren samo na obrazovnu dimenziju, već i na poticanje suradnje između različitih istraživačkih institucija, startupova i poduzeća. To omogućuje izravnu komunikaciju svih izlagača međusobno, kao i sa zainteresiranim tvrtkama i posjetiteljima te mogućnost dogovaranja njihove međusobne suradnje i ulaganja u nove i inovativne ideje, a samim time i daljnjeg razvoja kreativnih, korisnih i naprednih rješenja.
Izuzetno pozitivna i inspirativna iskustva s ovogodišnjeg Maker Fairea u Rimu poslužit će kao dodatan poticaj za razvoj Garešnica Infinity Festivala, kao i Udruge SFERIA, u kojoj se nadaju da će dio nastavljene suradnje biti i Trgovačka agencija iz Italije (http://www.ice.it/it/mercati/croazia).