Svečanim završnim koncertom polaznika, sinoć je u Sisku završila 31. Zimska škola hrvatskog folklora. Nakon što se 12 godina održavala u Koprivnici, od ove godine domaćin je postao grad Sisak, u organizaciji Hrvatske matice iseljenika.
Ove se godina obrađivala Dinarska plesna zona, a okupila je 110 polaznika koji su, osim iz Hrvatske, doputovali iz BiH, Srbije, Austrije, Njemačke, Italije, SAD-a i Australije. Polaznici su kao i uvijek do sada bili podijeljeni u 3 kolegija.
Kolegij plesa vodili su vrsni predavači i folkloristi, svaki zadužen za područje iz kojeg dolazi. Tamburaški kolegij vodio je Tibor Bun uz asistenta Martina Durbeka te mentora maestra Sinišu Leopolda. Kolegij tradicijskih glazbala vodio je Gareščanin Vjekoslav Martinić, uz asistenta Filipa Martinića.
Dvorana sisačkog Rafinerijskog doma bila je ispunjena do posljednjeg mjesta. Polaznici su zajednički izveli koreografije Rame, Like i Primoštena, uz glazbena intermezza tamburaške sekcije te sekcije tradicijskih glazbala.
Sve okupljene pozdravio je Mijo Marić, ravnatelj Hrvatske matice iseljenika te pritom zahvalio gradu domaćinu i polaznicima koji su, kako je rekao „garancija očuvanja hrvatskog kulturnog naslijeđa“.
Na samom kraju zahvalu je uputio i Andrija Ivančan, programski voditelj škole te pritom istaknuo da je program koncerta uvježban u slobodno vrijeme polaznika. „Njihova predavanja trajala su od 9 do 13 te od 17 do 20 sati . Tako da sve ovo što ste vidjeli plod je njihova truda i rada u slobodno vrijeme. Zaslužili su veliki respekt“, rekao je te nastavio: “ Hrvatsku školu folklora je 1963. utemeljio dr. sci Ivan Ivančan te nas sve inficirao ljubavlju prema folkloru i tradiciji.“
I istina je. Tko nikad nije bio na Školi folklora, ne može shvatiti i razumjeti kakva je to ljubav prema tradiciji, folkloru, ljubav jednih prema drugima, a sve s istim i jedinim ciljem, a to je očuvanje hrvatskog kulturnog identiteta!

